Workshop program

Schedule

Tue, 23.04. Welcome & Tutorials Part I Moritz Milde
07:30 - 09:00 Breakfast Emre Neftci Hotel Restaurant
09:00 - 10:30 Welcome & Organization Moritz Milde,
Gabriela Michel,
Giacomo Indiveri
Lecture room
10:30 - 11:00 Coffee break Chiara Bartolozzi Terrace
11:00 - 12:30 Intro I: Theoretical computation Matthew Cook,
Dylan Muir
Lecture room
12:30 - 14:00 Lunch Moritz Milde Hotel Restaurant
15:00 - 15:30 Workgroup: Hands-on GeNN tutorial Thomas Nowotny,
Jamie Knight
Lecture room
15:30 - 16:00 Workgroup: DVS/DAVIS event camera crash course Gemma Taverni Panorama
16:00 - 17:00 Workgroup: Sea Eagle - Localization of floating object at sea Sergio Solinas Sala Panorama
16:30 - 17:00 Workgroup: Hands-on tutorial: how to design and execute plasticity experiments on the BrainScaleS-2 system Benjamin Cramer,
Sebastian Billaudelle
Disco
17:00 - 19:00 Social/sports break Valerio Mante Tennis court & Garden
18:00 - 19:00 Happy hour Florian Engert Bar & Terrace
19:30 - 21:30 Dinner Gabriela Michel Hotel restaurant
20:30 - 21:00 Workgroup: 'Insect people' united Jamie Knight,
Thorben Schoepe,
Thomas Nowotny,
James O'Keeffe
Panorama
21:00 - 21:30 Workgroup: CortexControl crash course - an easier way to use Dynapse Carsten Nielsen,
Vanessa Rodrigues Coelho Leite,
Felix Bauer
lab
21:30 - 22:00 Workgroup: Sensory Fusion with AER-based Sensors for Decision Making in Neuromorphic Robots Thorben Schoepe,
Daniel Gutierrez-Galan
Lab
Wed, 24.04. Tutorials Part II Moritz Milde
07:30 - 08:00 Workgroup: Yoga, Acroyoga, slackline & Meditation Germain Haessig Outside Disco
07:30 - 09:00 Breakfast Emre Neftci Hotel Restaurant
09:00 - 10:30 Intro II: Biophysical computation To be Added Lecture room
10:30 - 11:00 Coffee break Chiara Bartolozzi Terrace
11:00 - 12:30 Intro III: Neuromorphic computation Charlotte Frenkel,
Christian Mayr,
Sebastian Billaudelle,
Giacomo Indiveri
Lecture room
12:30 - 14:00 Lunch Moritz Milde Hotel Restaurant
14:00 - 14:30 Workgroup: Brief introduction to using SpiNNaker Samuel Sutton,
Adam Perrett
Disco
15:00 - 15:30 Workgroup: Neuromorphic tactile/vibration processing Moritz Milde,
Germain Haessig
Lecture room
15:30 - 16:00 Workgroup: Sensory fusion with EMG and DVS/DAVIS sensors Melika Payvand,
Elisa Donati,
Gemma Taverni
Sala Panorama
16:00 - 16:30 Workgroup: Introduction to using the open-source HDL verilog code of ODIN Charlotte Frenkel Disco
16:30 - 17:00 Workgroup: Transfer Deep RNN on Neuromorphic Hardware Xu He Sala Panorama
17:00 - 19:00 Social/sports break Valerio Mante Tennis court & Garden
18:00 - 19:00 Happy hour Florian Engert Bar & Terrace
19:00 - 19:30 Workgroup: CortexControl crash course - an easier way to use Dynapse Carsten Nielsen,
Vanessa Rodrigues Coelho Leite,
Felix Bauer
Lecture room
19:00 - 20:00 Workgroup: Sensory fusion with EMG and DVS/DAVIS sensors Melika Payvand,
Elisa Donati,
Gemma Taverni
Sala Panorama
19:30 - 21:30 Dinner Gabriela Michel Hotel restaurant
20:30 - 21:00 Workgroup: Closing the motor control loop with neuromorphic hardware Nicoletta Risi,
Jingyue Zhao,
Dmitrii Zendrikov
Disco
21:00 - 21:30 Workgroup: Learning intrinsic neural adaptation to enhance sRNN computational power Joana Soldado Magraner,
Saray Soldado Magraner
Panorama room
21:30 - 22:00 Workgroup: iCub Tutorial Marco Monforte,
Giulia D'Angelo,
Arren Glover
Disco
Thu, 25.04. Development & Connectomics Gabriela Michel
07:30 - 09:00 Breakfast Emre Neftci Hotel Restaurant
07:30 - 08:00 Workgroup: Yoga, Acroyoga, slackline & Meditation Germain Haessig Outside disco
09:00 - 10:30 Development of cells and circuitry Carsten Nielsen Lecture room
10:30 - 11:00 Coffee break Chiara Bartolozzi Terrace
11:00 - 12:30 Understanding the developed circuitry Nils Eckstein Lecture room
12:30 - 14:00 Lunch Moritz Milde Hotel Restaurant
14:00 - 15:00 Workgroup: Sensory fusion with EMG and DVS/DAVIS sensors Melika Payvand,
Elisa Donati,
Gemma Taverni
Sala Panorama
14:00 - 14:30 Workgroup: Event Driven Perception for Robotics Marco Monforte,
Giulia D'Angelo
Disco
14:00 - 15:00 Workgroup: Context-dependent integration of information in rate-based recurrent neural network Sepp Kollmorgen,
Renate Krause
Lecture room
14:30 - 15:00 Workgroup: Robotic Gas-Based Navigation Damien Drix,
Samuel Sutton,
Rebecca Miko
Disco
14:30 - 15:00 Workgroup: Transfer Deep RNN on Neuromorphic Hardware Xu He Sala Panorama
15:00 - 16:00 Workgroup: Sensory Fusion with AER-based Sensors for Decision Making in Neuromorphic Robots Thorben Schoepe,
Daniel Gutierrez-Galan
Lab
16:00 - 17:00 Workgroup: Reduced-precision computation, Stochastic Rounding Michael Hopkins Sala Panorama
17:00 - 18:00 Workgroup: Football Lyes Khacef Football pitch
17:00 - 19:00 Social/sports break Valerio Mante Tennis court & Garden
18:00 - 19:00 Happy hour Florian Engert Bar & Terrace
19:30 - 21:30 Dinner Gabriela Michel Hotel restaurant
20:30 - 21:30 Workgroup: Closing the motor control loop with neuromorphic hardware Nicoletta Risi,
Jingyue Zhao,
Dmitrii Zendrikov
Disco
21:00 - 21:30 Workgroup: Spiking-based Radar Processing for Automotive Applications Christian Mayr,
Hector Gonzalez
Panorama Room
21:30 - 22:00 Workgroup: Frameworks for computing with time in spiking neural networks Pau Vilimelis Aceituno Panorama
Fri, 26.04. Dealing with sensors Moritz Milde
07:30 - 08:00 Workgroup: Yoga, Acroyoga, slackline & Meditation Germain Haessig Sunny outside disco !!
07:30 - 09:00 Breakfast Emre Neftci Hotel Restaurant
09:00 - 10:30 Signal processing Elisa Donati,
Michael Berry,
Enea Ceolini
Lecture room
10:30 - 11:00 Coffee break Chiara Bartolozzi Terrace
11:00 - 12:30 Operational definition of sensory processing Jamie Knight,
Michael Berry,
Germain Haessig
Lecture room
12:30 - 14:00 Lunch Moritz Milde Hotel Restaurant
14:00 - 14:30 Workgroup: Growing a Boltzmann machine Matthew Cook Lecture Room
14:00 - 14:30 Workgroup: Robotic Gas-Based Navigation Damien Drix,
Samuel Sutton,
Rebecca Miko
Disco
14:00 - 15:00 Workgroup: Learning intrinsic neural adaptation to enhance sRNN computational power Joana Soldado Magraner,
Saray Soldado Magraner
Panorama room
14:30 - 15:30 Workgroup: Hands-on tutorial: how to design and execute plasticity experiments on the BrainScaleS-2 system Benjamin Cramer,
Sebastian Billaudelle
Disco
15:00 - 16:00 Workgroup: Sea Eagle - Localization of floating object at sea Sergio Solinas Disco
15:00 - 15:30 Workgroup: CortexControl crash course - an easier way to use Dynapse Carsten Nielsen,
Vanessa Rodrigues Coelho Leite,
Felix Bauer
lab
15:00 - 15:30 Workgroup: Neuromorphic tactile/vibration processing Moritz Milde,
Germain Haessig
Lecture Room
15:30 - 16:30 Workgroup: Sensory Fusion with AER-based Sensors for Decision Making in Neuromorphic Robots Thorben Schoepe,
Daniel Gutierrez-Galan
Lab
15:30 - 16:00 Workgroup: Transfer Deep RNN on Neuromorphic Hardware Xu He Disco
16:00 - 16:30 Workgroup: A Fourier approach to Recurrent Neural Networks Pau Vilimelis Aceituno Panorama
16:30 - 17:00 Workgroup: Analog vs Digital debate Christian Mayr,
Jonathan Tapson,
Giacomo Indiveri
Lecture Room
16:30 - 17:00 Workgroup: Noise, variability and memory formation in spiking neural networks Borys Wrobel,
Muhammad Yaqoob
Panorama
17:00 - 19:00 Social/sports break Valerio Mante Tennis court & Garden
18:00 - 19:00 Happy hour Florian Engert Bar & Terrace
18:30 - 19:30 Workgroup: Game of Thrones cinema! Vanessa Rodrigues Coelho Leite,
Saray Soldado Magraner
Lecture room
19:00 - 20:00 Workgroup: Closing the motor control loop with neuromorphic hardware Nicoletta Risi,
Jingyue Zhao,
Dmitrii Zendrikov
Disco
19:30 - 21:30 Dinner Gabriela Michel Hotel restaurant
20:30 - 21:30 Workgroup: Unsupervised learning in neuromorphic computing: self-organizing maps vs. spiking neural networks Lyes Khacef Sala Panorama
21:30 - 22:30 Workgroup: Sensory fusion with EMG and DVS/DAVIS sensors Melika Payvand,
Elisa Donati,
Gemma Taverni
Sala Arcate
21:30 - 22:30 Workgroup: Context-dependent integration of information in rate-based recurrent neural network Sepp Kollmorgen,
Renate Krause
Sala Panorama
Sat, 27.04. Demo Day & Social Dinner Chiara Bartolozzi, Florian Engert, Emre Neftci, Gabriela Michel, Valerio Mante, Moritz Milde
07:30 - 08:00 Workgroup: Yoga, Acroyoga, slackline & Meditation Germain Haessig Outside disco
07:30 - 09:00 Breakfast Emre Neftci Hotel Restaurant
09:00 - 12:30 Demos Moritz Milde,
Florian Engert,
Valerio Mante,
Emre Neftci,
Gabriela Michel,
Chiara Bartolozzi
Lecture Room/ later Disco
12:30 - 14:00 Lunch Moritz Milde Hotel Restaurant
14:00 - 16:00 Workgroup: Learning intrinsic neural adaptation to enhance sRNN computational power Joana Soldado Magraner,
Saray Soldado Magraner
Panorama room
17:00 - 18:00 Workgroup: Football Lyes Khacef Football pitch
19:00 - 23:00 Social Dinner Kathrin Aguilar Ruiz-Hofacker,
Giacomo Indiveri
Restaurant
Sun, 28.04. Free day All participants
07:30 - 09:00 Breakfast Emre Neftci Hotel Restaurant
11:00 - 18:00 Workgroup: Bicycle Tour to Capocaccia Alpha Renner,
Nicoletta Risi
outdoor
12:30 - 14:00 Lunch Moritz Milde Hotel Restaurant
12:30 - 20:00 Workgroup: Climbing Germain Haessig,
Moritz Milde
CapoCaccia climbing spot
19:30 - 21:30 Dinner Gabriela Michel Hotel restaurant
Mon, 29.04. Learning technologies & perspectives Chiara Bartolozzi
07:30 - 08:00 Workgroup: Yoga, Acroyoga, slackline & Meditation Germain Haessig Outside disco
07:30 - 09:00 Breakfast Emre Neftci Hotel Restaurant
09:00 - 10:30 Next generation neuromorphic systems: Part I Melika Payvand,
To be Added,
Giacomo Indiveri
Lecture rrom
10:30 - 11:00 Coffee break Chiara Bartolozzi Terrace
11:00 - 12:30 Next generation neuromorphic systems: Part II Melika Payvand,
To be Added,
Giacomo Indiveri
Lecture room
12:30 - 14:00 Lunch Moritz Milde Hotel Restaurant
14:30 - 15:30 Workgroup: Frameworks for computing with time in spiking neural networks Pau Vilimelis Aceituno Lecture room
14:30 - 17:00 Workgroup: Neuromorphic Cognitive Robots Yulia Sandamirskaya,
Alpha Renner,
Raphaela Kreiser
lab
15:30 - 16:00 Workgroup: 'Insect people' united Jamie Knight,
Thorben Schoepe,
Thomas Nowotny,
James O'Keeffe
Panorama
16:00 - 17:00 Workgroup: Common ground for memristive devices and neuromorphic hardware Melika Payvand,
Christos Giotis,
Niklas Vollmar,
Erika Covi
Panorama
17:00 - 19:00 Social/sports break Valerio Mante Tennis court & Garden
18:00 - 19:00 Happy hour Florian Engert Bar & Terrace
19:00 - 20:00 Workgroup: Sensory fusion with EMG and DVS/DAVIS sensors Melika Payvand,
Elisa Donati,
Gemma Taverni
Sala Panorama
19:30 - 21:30 Dinner Gabriela Michel Hotel restaurant
21:00 - 22:00 Workgroup: Game of Thrones cinema! Vanessa Rodrigues Coelho Leite,
Saray Soldado Magraner
Panorama room
Tue, 30.04. Synaptic & non-synaptic plasticity Emre Neftci
07:30 - 08:00 Workgroup: Yoga, Acroyoga, slackline & Meditation Germain Haessig Outside disco
07:30 - 09:00 Breakfast Emre Neftci Hotel Restaurant
09:30 - 10:30 Synaptic plasticity David Kappel,
Emre Neftci
Lecture room
10:30 - 11:00 Coffee break Chiara Bartolozzi Terrace
11:00 - 12:30 Non-synaptic plasticity Emre Neftci,
Saray Soldado Magraner
Lecture room
12:30 - 14:00 Lunch Moritz Milde Hotel Restaurant
14:00 - 15:00 Workgroup: SCAMP-5 Vision Sensor Piotr Dudek Lecture Room
14:00 - 15:00 Workgroup: Learning intrinsic neural adaptation to enhance sRNN computational power Joana Soldado Magraner,
Saray Soldado Magraner
Panorama room
14:30 - 15:00 Workgroup: Neuromorphic Cognitive Robots Yulia Sandamirskaya,
Alpha Renner,
Raphaela Kreiser
Lab
15:00 - 17:00 Workgroup: Neuromorphic Computing Technology: Reflections and Roadmaping Yulia Sandamirskaya Big room
15:00 - 16:00 Workgroup: A Fourier approach to Recurrent Neural Networks Pau Vilimelis Aceituno Panorama
15:00 - 16:00 Workgroup: Frameworks for computing with time in spiking neural networks Pau Vilimelis Aceituno Panorama
16:00 - 17:00 Workgroup: Neuromorphic tactile/vibration processing Moritz Milde,
Germain Haessig
Terrace
16:00 - 17:00 Workgroup: Reduced-precision computation, Stochastic Rounding Michael Hopkins Sala Panorama
17:00 - 18:00 Workgroup: Football Lyes Khacef Football pitch
17:00 - 19:00 Social/sports break Valerio Mante Tennis court & Garden
18:00 - 19:00 Happy hour Florian Engert Bar & Terrace
19:30 - 21:30 Dinner Gabriela Michel Hotel restaurant
20:30 - 21:30 Workgroup: Context-dependent integration of information in rate-based recurrent neural network Sepp Kollmorgen,
Renate Krause
Sala Panorama
Wed, 01.05. Integration Valerio Mante
07:30 - 09:00 Breakfast Emre Neftci Hotel Restaurant
07:30 - 08:00 Workgroup: Yoga, Acroyoga, slackline & Meditation Germain Haessig Outside disco
09:00 - 10:30 Integration Barry Richmond,
Florian Engert,
Maneesh Sahani,
Joana Soldado Magraner
Lecture room
10:30 - 11:00 Coffee break Chiara Bartolozzi Terrace
11:00 - 12:30 Operational definition of decision making Florian Engert,
Maneesh Sahani
Lecture room
12:30 - 14:00 Lunch Moritz Milde Hotel Restaurant
14:00 - 15:00 Workgroup: Message Passing Maneesh Sahani Lecture Room
14:00 - 15:00 Workgroup: Learning intrinsic neural adaptation to enhance sRNN computational power Joana Soldado Magraner,
Saray Soldado Magraner
Panorama rooom
15:00 - 16:00 Workgroup: Neuromorphic Computing Technology: Reflections and Roadmaping Yulia Sandamirskaya Big room
16:00 - 17:00 Workgroup: Common ground for memristive devices and neuromorphic hardware Melika Payvand,
Christos Giotis,
Niklas Vollmar,
Erika Covi
Panorama
17:00 - 19:00 Social/sports break Valerio Mante Tennis court & Garden
18:00 - 19:00 Happy hour Florian Engert Bar & Terrace
19:00 - 19:45 Workgroup: Swing&Jazz dance lesson Giulia D'Angelo Disco
19:30 - 21:30 Dinner Gabriela Michel Hotel restaurant
21:00 - 23:00 Workgroup: Champions League: Barça - Liverpool Lyes Khacef Lecture room
Thu, 02.05. Goal directed behaviour Florian Engert
07:30 - 09:00 Breakfast Emre Neftci Hotel Restaurant
10:30 - 11:00 Coffee break Chiara Bartolozzi Terrace
11:00 - 12:30 Operational definition of goal directed behaviour Florian Engert Lecture room
12:30 - 14:00 Lunch Moritz Milde Hotel Restaurant
14:00 - 15:00 Workgroup: Learning intrinsic neural adaptation to enhance sRNN computational power Joana Soldado Magraner,
Saray Soldado Magraner
Sala Panorama
14:30 - 15:00 Workgroup: OpenNAS tutorial: a Neuromorphic Auditory Sensor HDL code generator Daniel Gutierrez-Galan LAB
15:00 - 16:00 Workgroup: Neuromorphic tactile/vibration processing Moritz Milde,
Germain Haessig
Lecture room
16:00 - 17:00 Workgroup: Area vs. Decision & behaviour Moritz Milde Lecture room
17:00 - 18:00 Workgroup: Football Lyes Khacef Football pitch
17:00 - 19:00 Social/sports break Valerio Mante Tennis court & Garden
18:00 - 19:00 Happy hour Florian Engert Bar & Terrace
19:30 - 22:00 Workgroup: PIZZA Moritz Milde,
Gabriela Michel
Pizza Place
19:30 - 21:30 Dinner Gabriela Michel Hotel restaurant
Fri, 03.05. Motor control Richard Hahnloser
07:30 - 09:00 Breakfast Emre Neftci Hotel Restaurant
07:30 - 08:00 Workgroup: Yoga, Acroyoga, slackline & Meditation Germain Haessig Outside disco
09:00 - 10:30 Motor control: Biological foundation of songbird songs Yulia Sandamirskaya,
Sepp Kollmorgen,
Anja Zai,
Gagan Narula
Lecture room
10:30 - 11:00 Coffee break Chiara Bartolozzi Terrace
11:00 - 12:30 Motor control: Theoretical foundations of songbird motor control To be Added,
Sepp Kollmorgen
Lecture room
12:30 - 14:00 Lunch Moritz Milde Hotel Restaurant
17:00 - 19:00 Social/sports break Valerio Mante Tennis court & Garden
18:00 - 19:00 Happy hour Florian Engert Bar & Terrace
19:30 - 21:30 Dinner Gabriela Michel Hotel restaurant
Sat, 04.05. Demo Day II & Feedback Chiara Bartolozzi, Florian Engert, Emre Neftci, Gabriela Michel, Valerio Mante, Moritz Milde
07:30 - 09:00 Breakfast Emre Neftci Hotel Restaurant
07:30 - 08:00 Workgroup: Yoga, Acroyoga, slackline & Meditation Germain Haessig Outside disco
09:00 - 12:30 Demos Moritz Milde,
Florian Engert,
Valerio Mante,
Emre Neftci,
Gabriela Michel,
Chiara Bartolozzi
lecture Room / later Disco
12:30 - 14:00 Lunch Moritz Milde Hotel Restaurant
14:00 - 16:00 Feedback Matthew Cook Lecture room
17:00 - 18:00 Workgroup: Football Lyes Khacef Football pitch